RSS

Wielka Wurstlandia

18 Lip

Wielkie Karta, wielkie reformy, wielkie nadzieje ale i wielki niepokój oraz spora dawka nurtujących wszystkich pytań. To wszystko określa co się dzieje ostatnimi czasy w Królestwie Wurstlandii. Sezon ogórkowy Wurstlandii nie dotyczy. W dniu wczorajszym w Sejmie Walnym zainicjowano być może ostatnie obrady tejże instytucji rozpoczynając obrady na temat Wielkiej Karty Wurstlandzkiej. Cóż ta karta ma uczynić złego bądź dobrego, co czas zweryfikuje? Poza zlikwidowaniem Sejmu, również zlikwiduje Radę Koronną. Któż zatem będzie rządził? Król oraz królowa, wraz z diukami, którzy to otrzymają na własność księstwa z olbrzymią autonomią. Nie jest to rozbicie dzielnicowe oczywiście, wszystkie księstwa będą miały duże zobowiązania wobec korony. Niemniej jednak zmieni się cały ustrój administracyjny Królestwa Wurstlandii.

W przypadku przyjęcia Wielkiej Karty, która już cieszy się sporą aprobatą społeczną, powstaną cztery księstwa, ze stolicami w Grillgerat, Wurststadt, Barwaldzie oraz Hestii. Dodatkowo zostanie utworzone suwerenne miasto Wurstreich (nazwa pochodząca od nazwy zamku królewskiego), w obrębie Grillgeratu, w którym urzędować będzie rodzina królewska. Każde nowo powstałe księstwo będzie mogło samodzielnie decydować o sobie, oczywiście w zgodzie z założeniami Wielkiej Karty. Własne oddziały wojsk, własne sądownictwo, własne podatki, kultura, nauka etc. Takie przywileje, ale zarazem ogromna odpowiedzialność, będą czekały na diuków, którzy obejmą władzę w księstwach. Władzę ustawodawczą i wykonawczą w obrębie całego Królestwa będą sprawować monarcha wraz z radą składającą się z wszystkich diuków. Oczywiście w praktyce nowy ład postawi wyższość kreowania prawa lokalnego na własnym podwórku przez diuków, jednakże realia pokazują, że prawo globalne, również będzie niezbędne. Domeną monarchy będzie polityka zagraniczna Królestwa.

Czy takie rozwiązanie nie sprawi, że diukowie będą troszczyć się tylko o swoje księstwa? Czy może to uczyni rozwój Królestwa sprawniejszym? Ja wierzę, że Wielka Karta, w razie jej wprowadzenia, przyniesie same dobre zmiany. Oczywiście czas wszystko zweryfikuje.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 18 lipca 2012 w Z kraju

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: